صنعت جهانی کفش از جمله صنایع پویایی است که گردش مالی بالایی نیز سالانه به ثبت می رساند. با این وجود در حوزه تولید انواع کفش ها، کشور چین در جایگاه اول تولید قرار دارد.
تولید ۱۳ میلیارد جفت کفش در چین در سال ۲۰۲۲
در واقع بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سایت آماری تحلیلی statista کشور چین در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۳ میلیارد جفت کفش تولید داشته و به این ترتیب می توان اینگونه گفت که در مدت نامبرده کشور چین پیشرو در تولید بوده است.
همچنین در این گزارش آمده است بعد از چین نیز کشورهای هند، ویتنام و اندونزی بیشترین تولید کفش را دارند که این امر بیانگر تسلط آسیا و اقیانوسیه بر صنعت کفش جهان است. به نحوی که داده های آماری این گزارش حاکی از این است که این چهار کشور تا سال ۲۰۲۲ بیش از ۷۵ درصد از تولید کفش در سراسر جهان را به خود اختصاص داده اند.
گفتنی است با توجه به اینکه چین پیشرو ترین تولید کننده کفش در جهان است، در حوزه صادراتی نیز اصلی ترین صادر کننده محسوب می شود. اما نکته جالب توجه اینکه چند کشور اروپایی از نظر ارزش صادرات در فهرست صادر کنندگان پیشرو قرار دارند که نشان می دهد اگرچه کسری از کفش های دنیا را در مقایسه با آسیا تولید می کنند اما کفش های تولید شده در اروپا می توانند از نظر ارزش و قیمت برتری را به خود جلب کنند.
بر اساس این گزارش، تولید کفش در ایران نیز سابقه ای طولانی دارد و به صورت خاص طی سال های اخیر در حوزه صادرات این محصولات نیز تولید کنندگان داخلی گام های موثری برداشته اند به طوری که به کشورهای آفریقایی و بازارهای اطراف نیز کفش های ایران ارسال می گردد و امیدها برای بازار سازی های جدید در دیگر مناطق نیز وجود دارد. «جواد شعبان زاده» مسئول انجمن صنایع کفش های ماشینی استان قم یکی از فعالان صنعت کفش کشور است که معتقد است با ورود تولید کنندگان نسل جدید به این صنعت، می توان اینگونه برآورد کرد که به زودی بتوانیم یکی از صادر کنندگان قوی صنعت کفش باشیم.
این فعال صنعت کفش کشور در گفتگو با بازار و در پاسخ به این سوال که در حال حاضر صنعت کفش کشور را چگونه ارزیابی می کنید، می گوید: همانطور که می دانید صنعت کفش در واقع صنعتی پاک و کم آب بر و بسیار اشتغال زا است که گوناگونی و تولیدات زیادی دارد و خوشبختانه در جهش صنعتی که در این نوع محصول ایجاد شده در ۵ سال گذشته شاهد این هستیم که بخش عمده ای از وارداتی که از کشور های دور دست به ایران انجام می شده در حال اتمام است.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید